Yayın Tarihi: 08.08.2018

Konu: Sertifika İşlemleri 
Kozmetik firmalarının ihracat işlemleri için düzenlenen “Kozmetik Ürün İhracat Sertifikası” firmaların adına Kozmetik ürünlerin isimlerinin yer aldığı Deklarasyon belgesi ile beraber düzenlenmektedir.
Firmaların adına hazırlanan sertifikalarda yapılacak değişiklik neticesinde 27.08.2018 tarihinden itibaren yapılacak sertifika başvurularında artık ürün isimleri ve sertifika seri numarası yer alacaktır.
25.05.2018 tarihli E.1782 sayılı Makam oluruna istinaden sertifika talep edilen her bir ürün için güvenlilik değerlendirmesi raporunun ÜTS’ye yüklenmesi gerekmektedir.

Konu: İthal Kozmetik Ürünlerin Bildirim İşlemleri 
Bilindiği üzere ihracat yapacak yerli kozmetik firmaları, ürünlerinin bildiriminde güvenlilik değerlendirme raporlarını 4.06.2018 tarihinden itibaren ÜTS’ye yüklemekteydi.
Ürün Takip Sistemine yapılan kozmetik ürün bildirimlerinde yurtdışından ülkemize getirilmiş ürünler için (ithal ürünler için) Güvenlilik Değerlendirme Raporunun ÜTS “Güvenlilik Değerlendirme Raporu” bölümüne yüklenmesi gerekmektedir. 27.08.2018 tarihinden itibaren yapılacak bildirimlerde bu hususa dikkat edilmesi ilgililere önemle rica edilir.

Kozmetik Ürünler Dairesi Başkanlığı

Copyright © 2015 Umut Gümrük Müşavirliği LTD. ŞTİ. Tüm Hakları Saklıdır.
İzmir web tasarım